Ulice w Lublinie nieprzyjazne dla niepełnosprawnych

Dodane 2013-08-12 07.00 

 Kategorie: Wiadomości Tagi: niepełnosprawni lublin, bariery architektoniczne lublin, inwestycje w lublinie,

Koleiny, które trudno pokonać na wózku, niedostępne włączniki zielonego światła na przejściach dla pieszych i prowizorka zamiast chodnika – to bariery, które trzeba zlikwidować.

Na alei Kraśnickiej niepełnosprawnym w p…

Autor: Jacek Świerczyński

O zmiany zaapelował Adam Orzeł z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, wspierającej osoby niepełnosprawne. Napisał w tej sprawie do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

Wyliczył problemy osób, które przemieszczają się w okolicach al. Kraśnickiej.

To przy tej drodze mieści się Dom Pomocy Społecznej „Betania” i siedziba fundacji. – Najpilniejszym problemem są koleiny na drodze na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną, obok DPS – mówi Adam Orzeł, pełnomocnik FAR w regionie lubelskim. – Tędy nie można przejechać na wózku. Trudności mają też osoby starsze.

W piśmie zwrócił też uwagę, że chodnik wzdłuż al. Kraśnickiej (po stronie szpitala wojewódzkiego) przy jednej z posesji po prostu się urywa. Zaapelował też o utwardzenie dojazdu do sygnalizatorów z przyciskiem, umożliwiającym włączenie zielonego światła dla pieszych na skrzyżowaniach al. Kraśnickiej z ul. Parysa, Orkana i Roztocze.

Kiedy popada, trudno się do nich dostać po rozmokniętej ziemi. Jako „przykład bezmyślności” podał kosze na śmieci ustawione przy al. Jana Pawła II w taki sposób, że blokują dostęp do kolejnych przycisków uruchamiających zielone światło.

– Nie oczekuję odpowiedzi od ZDiM, tylko tego, aby rzeczywiście to poprawili. Minęły już dwa tygodnie, od kiedy przesłałem ten list – mówi Orzeł.

– Oczywiście wszystkie wnioski, które fundacja zawarła w swoim piśmie, ZDiM uznaje za zasadne – zapewnia Anna Machocka z biura prasowego Urzędu Miasta.

– Zarządowi również zależy na tym, żeby likwidować wszystkie bariery architektoniczne na drogach. W związku z tym zleciliśmy wizję lokalną w terenie, aby przyjrzeć się wszystkim zgłoszonym kwestiom. W ramach bieżących prac część usterek zostanie usunięta, np. kosze będą przeniesione. Pozostałe kwestie, które wymagają już nakładów finansowych, będziemy również starali się zrealizować.

Izabela Izdebska

http://www.mmlublin.pl/456307/2013/8/12/ulice-w-lublinie-nieprzyjazne-dla-niepelnosprawnych?category=news

This entry was posted in Z prasy. Bookmark the permalink.